×
Baterie w laptopie

Baterie w laptopie - jak o nie dbać i jak je ładować?

Za co kochamy laptopy? Jednym z głównych powodów jest możliwość ich łatwego przenoszenia. Jedną z ważniejszych kwestii na jakie powinno się więc zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu dla siebie, jest jego bateria. Czy wiesz, w jaki sposób o nią dbać, aby służyła jak najdłużej? Zajrzyj do niniejszego wpisu.

Jak dbać o baterie w laptopie - podstawowe wytyczne

Na temat tego, jak ładować baterie w laptopie powstało wiele mitów. Tymczasem istnieje kilka prostych praktyk, o których każdy użytkownik sprzętu mobilnego powinien wiedzieć, aby jak najbardziej przedłużyć jego żywotność. Jak dbać o baterie w laptopie, aby ten dobrze i długo nam służył? Po pierwsze należy systematycznie wyłączać nieużywane aplikacje i zbędne programy. Te, które działają w tle, choć nieużywane, wpływają na skrócenie czasu pracy urządzenia, przy okazji  całkiem niepotrzebnie obciążając baterię. Warto zadbać też o ustawienie jasności ekranu. Maksymalnie ustawione oświetlenie jest równoznaczne z wysokim poborem energii, czyli szybszym rozładowywaniem się sprzętu. 

Na baterie w laptopie i ich wydajność wpływają też takie czynniki jak wysoka, czy skrajnie niska temperatura. Praca w pełnym słońcu lub pozostawienie laptopa w samochodzie na mrozie nie są więc najlepszym pomysłem, jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt na długo pozostał sprawny i produktywny. Dobrą praktyką jest jednak korzystanie z optymalizacji udostępnionych w urządzeniach i ustawianie opcji oszczędzania energii, czy choćby systematyczna aktualizacja oprogramowania i sterowników, które minimalizują ryzyko obciążenia urządzenia. 

Czy częste ładowanie baterii laptopa może skrócić jej trwałość?

Aby ładowanie laptopów nie prowadziło do skrócenia trwałości baterii, nie należy robić tego zbyt często - każda bateria ma bowiem przypisaną określoną liczbę cykli ładowania. Jak ładować laptopa, aby robić to dobrze? Przede wszystkim nie zaleca się pełnego ładowania i rozładowywania sprzętu do zera.

W takim razie jak używać baterii w laptopie? Najlepszym, rekomendowanym przez specjalistów rozwiązaniem, jest utrzymywanie poziomu baterii pomiędzy 20%, a 80%, dzięki czemu nie tylko można zminimalizować ryzyko przegrzania się baterii, ale przy okazji skutecznie ograniczyć zachodzące wewnątrz procesy, które negatywnie wpływają na jej żywotność. Eksploatacja baterii w laptopie związana jest z pełnymi cyklami ładowania, dlatego utrzymywanie poziomu baterii we wspomnianych granicach, daje szansę redukcji pełnych cykli, co jest równoznaczne z dłuższą żywotnością.

Jakie są znaki ostrzegawcze wskazujące na zużycie baterii laptopa?

Nieprawidłowe użytkowanie i ładowanie laptopa sprawia, że z czasem zauważyć można pewne niedogodności. Jednym z najbardziej dotkliwych sygnałów jest krótszy czas pracy baterii, co uniemożliwia pracę bez podłączenia do zasilania. Innym objawem jest spadek wydajności urządzenia, co wyklucza płynną pracę.

Inne zauważalne sygnały, które powinny niepokoić to coraz dłuższy proces ładowania, nagrzewanie się baterii, czy nawet brak możliwości naładowania jej do pełna. Nadmierna eksploatacja baterii w laptopie w skrajnych przypadkach może też sprawiać, że urządzenie generuje nieprawdziwe informacje na temat poziomu naładowania. Przejawia się to nierealnie szybkimi skokami pomiędzy poszczególnymi poziomami, co ewidentnie wskazuje na to, że bateria uległa zużyciu.

Baterie w laptopie - rodzaje

Aktualnie w laptopach można znaleźć kilka rodzajów baterii, z czego najpowszechniej stosowane są litowo-jonowe (Li-ion), a także litowo-polimerowe (Li-po). Pierwsze z nich charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i niedużą wagą, przy dość wysokiej wydajności. Niestety są one nieodporne na wysokie temperatury, a z biegiem czasu mają tendencję do starzenia się.

Z kolei litowo-polimerowe baterie w laptopie wyróżniają się możliwością wyprodukowania dowolnego kształtu, przez co znajdą zastosowanie nawet w sprzętach typu slim. Dodatkowo mają wysoką gęstość energii, jeszcze lżejszą od poprzedników wagę, ale też nieco wyższe koszty produkcji.

Jak ładować laptopa - główne zasady

Pozostaje więc pytanie, jak ładować laptopa, aby nie wpływać negatywnie na pracę baterii? Przede wszystkim warto robić to świadomie, uwzględniając wcześniej wspomniane już kwestie takie jak nieprzeładowywanie, ani nierozładowywanie całkowite urządzenia. Systematyczne ładowanie, a także niepozostawianie laptopa podłączonego do ładowarki okaże się nieocenione, jeśli zależy nam na długoletniej współpracy z urządzeniem.

Aby nie narażać baterii na osłabienie, należy korzystać z oryginalnej ładowarki, a także monitorować wszelkie aktualizacje. Jeśli dodatkowo będziemy pamiętać o unikaniu wysokich temperatur, przechowywaniu sprzętu w odpowiednich warunkach, rezygnacji z tzw. szybkiego ładowania, czy wprowadzaniu trybu oszczędzania energii - skutecznie wpłyniemy na wydłużenie żywotności baterii.

Ile powinien ładować się nowy laptop?

Nowa bateria w laptopie - jak używać, jeśli dopiero nabyłeś urządzenie? Pierwsze ładowanie powinno być procesem do pełna, natomiast każde kolejne uwzględniać wspomnianą wcześniej zasadą do 80%. Zazwyczaj to, ile powinien ładować się nowy laptop, jest ściśle określona przez producenta w instrukcji obsługi, dlatego warto zapoznać się z taką informacją.

Jak ładować baterie w laptopie Lenovo

Jesteś szczęśliwym posiadaczem Lenovo i nie wiesz, jak ładować baterie w laptopie Lenovo? W przypadku modeli Legion, Yoga Book, czy ThinkPad możesz postępować standardowo, czyli wdrożyć wyżej wspomniane zasady. Dobrym pomysłem jest monitorowanie ustawień związanych z zasilaniem i baterią, czy choćby korzystanie z takich funkcji, jak przełączanie w tryb uśpienia i ustawienie jasności ekranu, co sprawi, że urządzenia pobiorą podczas pracy mniej energii.

Czy wyłączanie laptopa lub pozostawianie go w trybie uśpienia ma wpływ na trwałość baterii?

Jeśli zastanawiasz się, jak ładować laptopa i czy tryb uśpienia wpływa na jego rozładowywanie - spieszymy z odpowiedzią. Włączenie tej funkcji sprawia, że zużycie baterii jest marginalne, dlatego nie wpływa na zużycie cykli ładowania. Plusem jest szansa szybkiego wznowienia pracy, co jest wygodne, jeśli chodzi o chwilowe przerwy w pracy.

Natomiast jeśli zamierzamy nie korzystać z laptopa przez dłuższy czas, zdecydowanie lepszą opcją jest całkowite wyłączanie sprzętu. Nie pobiera on wtedy energii, a bateria nie jest rozładowywana.